Miből tudhatom, hogy nem iszom elég vizet?

Meg kell tanulnunk érzékelni a sejt szintű szomjazás és a dehidratáció jeleit! A tested sokféleképpen tudja jelezni, ha szomjas. Miért mondom ezt? Mert nap mint nap tapasztalom ezeket a jeleket magamon. Tudom, hogy miért reagál így a testem, érzem a hatását, amikor „szomjasan” tartom az edzéseket, és értem miért fáj a fejem… De mégis mindig halogatom az ivást. Ha csak én magam párszor visszaolvasom, már volt értelme megírnom ezt a bejegyzést! Azért remélem számotokra is hasznos lesz! 🙂

A dehidratáció első tünetei

A megcsappant energia a dehidratáció első jele, mert a test sejtjei az elsők, amik vizet veszítenek. A sejtekben a víz az energiatermelés elsődleges hajtóereje, ezért már egy apróbb vízveszteség nagy esést eredményezhet az energiaszintben. Minden egy százalék vízveszteségnél a sejtjeidben az energiatermelés 10%-ot esik.

 Az emésztési problémák a másik korai tünetek. Miden anyag, ami az ételek lebontásáért felelős az emésztési folyamatokban, víz alapú. (A savas reflux okának a túl sok gyomorsav termelődését hiszik. Bár igazából gyakran a krónikus dehidratáció miatti túl kevés gyomorsav az igazi ok.) Ha ugyanis a gyomornak nincs elég sava az emésztéshez, akkor az étel túl sokáig marad a gyomorban és elkezd felfelé nyomódni valamennyi gyomorsavval együtt.

gyomorégés és az emésztési zavarok a dehidratáció tünetei és végül gyomorfekélyhez vezetnek. (Ez a fájdalom a tested módszere arra, hogy elmondja neked, hogy nagyon szomjazik. Néha a fájdalom nem komoly, csak a has felső részében érzünk némi kellemetlenséget. Néha pedig intenzív fájdalom van a vakbél körül, akár vakbélgyulladásnak is tűnhet, és néha a bal oldalon fáj a vastagbél fölött.)

 A székrekedés is ugyancsak a dehidratáció tünete. Az emésztési folyamatok, az étel cseppfolyósításához és lebontásához, hogy a tápanyagok kivonhatóak legyenek belőle, sok vizet igényelnek. A test a szükségleteitől függően újra felhasználja ennek a víznek a nagy részét. Minél dehidratáltabb a test, annál jobban lelassítja a salakanyagok áthaladását az alsó bélszakaszon, hogy több vizet tudjon elvonni. Ez okozza a székrekedést, ami krónikussá válhat és aranyérhez, divertikulumokhoz (a vastagbél falán létrejövő kitüremkedések, vérzéssel, gyulladással járhat), duzzanatokhoz, vastagbélrákhoz vezethet.

Ahogy a kónikus dehidratáció fennmarad és elmélyül, úgy a test túlélési módszerei aktivizálódnak, hogy megőrizzék a vizet a létfontosságú funkcióknak. Öt különböző állapot van, ami a dehidratáltság állapotát és az adagolási folyamatok működését jelzi… asztma, allergia, magasvérnyomás, székrekedés és a II.-es típusú cukorbetegség. Ezek az állapotok, mind a maguk módján, segítenek a testnek, hogy megtartsák a vizet és/vagy megvédjék a test létfontosságú területeit a dehidratáció pusztító hatásaitól.

Ahogyan a tested jelzi a szomjúságot

A száraz száj nem az egyetlen jele a dehidratációnak. Ráadásul nem éppen egy megbízható szomjúság jelzés, mert az étel emésztéséhez szükséges nyál termelése felül fogja írni a száraz száj jelzését a szomjúságra. Ahogy egyre dehidratáltabbá válunk és öregszünk, a száraz száj jelzése a szomjúságra egyre jobban eltompul és teljesen el is tűnhet. Meg kell tanulni felismerni a szomjúság és a dehidratáció más jelzéseit is!

A testnek több módszere van rá, hogy elmondja neked, hogy szomjas. Az éhségérzet is gyakran a szomjúság jele, mivel az étel a test egy természetes vízforrása és az agyban kontroll központjaik egymás mellett helyezkednek el. Az éhség legelső érzetét egy vagy két pohár vízzel kellene kielégítened. Azt fogod észrevenni, hogy egy vagy két órával később fog bekövetkezni a tested valódi kérése az ételből nyert energiára.

A cukor és szénhidrát utáni sóvárgás ugyancsak a dehidratáció jele. Az agynak nagy mennyiségű vízre van szüksége, amit csak a véráramból tud megszerezni. A szénhidrátok megemelik a vércukor szintet, ami aztán megemeli a véráramlást az agyba.

dehidratáció gyakran okoz mentális nehézségeket is, beleértve a depressziót. Az agy a test vízigényének első számú kiemeltje és erősen érzékeny bármilyen vízhiányra. Bár a test súlyának csak a két százaléka, mégis a véráram 15%-át igényli. Viszont nincs direkt módszere arra, hogy elmondja a testnek, ha vízre van szüksége. Ez olyan érzések megnyilvánulásában fog jelentkezni tehát, mint a szorongás, ingerlékenység, düh, rövid koncentrációs képesség, türelmetlenség és még a depresszió is. Ha nincs kézenfekvő ok ezekre az érzésekre, lehet, hogy csak az agyad szól neked, hogy szomjas.

Összefoglalva az általánosan érzékelhető jeleket:

  • Fáradtság érzése, anélkül, hogy jó okunk lenne rá.
  • Aggodalom, nyugtalanság.
  • Depresszió.
  • Tompultság, álmosság.
  • Ingerlékenység és túlságos indulatosság.
  • Felhevültség (megemelkedett keringés az agyban és a fejben).
  • Alvászavarok, különösképpen idősek esetében.
  • Harag, bosszankodás és túlságos türelmetlenség.
  • Rövid koncentrációs képesség.
  • Sóvárgás olyan italok után, mint kávé, tea, üdítők és alkohol.
  • A vizelet közép-sötét sárga (halvány sárgának kellene lennie).
  • Hamis éhségérzet.
  • Szénhidrátok utáni sóvárgás.

Egészségedre!
Várlak szeretettel az óráimon! Mindig hozz magaddal egy kis vizet, és edés előtt egy órával is igyál bőségesen!
Anikó